Video Arşivi

Fotoğraf Arşivi

Yapım aşamasında

 

Belge Arşivi

Kuklalar Doğrusal Düşünmez:
Bir Marionet Kukla Performansı Denemesi
(I. Doğrusal Olmayan Düşünceler ve Uygulamaları Sempozyumu sunum metni)

''...kukla ve oynatıcı arasındaki iktidar ilişkisi zannedilenin aksine son derece kaygan bir zemindedir. Örneğin, söz konusu performans, önceden yazılmış bir metne dayanıyorsa, salt oynatıcının iktidarından söz edilemez. Burada, metin devreye girer. Metnin iktidarı üzerine düşündüğümüzde ise, metin yazarı ve metin arasındaki geçişken iktidar ilişkisi, kuklanın yapabilecekleriyle sınırlanır. Dolayısıyla burada kuklanın iktidarı ortaya çıkar. Bu döngü bize oynatıcı, kukla, metin ve metin yazarı arasındaki iktidarın çizgisel değil, geçişken ve karmaşık bir iktidar ilişkisi olduğunu gösterir.'' Devamı için tıklayın.

 

Geçmiş Dönem Anasayfa'da Yer Almış Herşey

13. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali

13.fest 13. Uluslarlararası İstanbul Kukla Festivali bu sene de dopdolu. 15 ülkeden 25 grup ve 75 gösteriyle Mayıs ayını bir kukla şölenine çevirecek. Ayrıca festival çinde Shakespeare üzerine hazırlanmış kukla gösterilerinden oluşturulan dosya kukla sanatının doruklarındaki gösterileri İstanbullular’la buluşturuyor. Kukla İstanbul'un web sitesi için buraya, festival programı için buraya, bilet satış yerleri için buraya tıklayın.

Kukla Sergileri Devam Ediyor

Kuklanın Yüzü
Taiwan Puppet Museum koleksiyonunun eserleri arasından seçilerek “Asian Theatre Puppets” işbirliğiyle seyirciyle buluşan sergi, İstanbul Metrosu, Taksim istasyonu, yürüyen yol noktasında yer almaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.
sergi
Kuklanın Bedeni
Cengiz Özek’in özel koleksiyonundan seçilen sergi tüm dünya kuklasından örnekler vermektedir. Artık bir kukla merkezi haline gelen Kukla İstanbul sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Sergide az bulunan Katanya Pupi örnekleri, Afrika kuklaları, Kamboçya gölge figürleri özellikle dikkat çekerken, Meksika, Nepal, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Fransa, Çin, Endonezya, Vietnam, Burma, Tunus, Hindistan ve Türk kuklalarından seçkin örnekler de yer almaktadır. İletişim ve kroki için tıklayın.

Dünya Kuklası Istanbul'da

kukla istanbulİstanbul bu sene kukla ve kukla tiyatrosu açısından üç ay gibi uzun soluklu bir festival süreci yaşayacak. Bunlardan ilki Martayındagerçekleşti. Kukla İstanbul'un düzenlediği bu festivalde dünyanın birçok yerinden kuklacı ve kukla gruplarını görme şansını elde ettik. Bu ilk periyotta Kurmalı Salyangoz Gezici Kukla Trubu olarak Kuklalarla Dört Mevsim isimli oyunumuzla festivalde yer aldık.


II. Doğrusal Olmayan Düşünceler ve Uygulamaları Sempozyumu

Kurmalı Salyangoz Gezici Kukla Trubu'nun sunum başlığı ve kısa bir alıntı.
“Doğrusal Olmayan Bir Masal Okuması: Rapunzel”
" (...) gözlerini açtığında her zamanki odasında değilmiş. Bu
kocaman odadaki tüm eşyalar tanıdıkmış. Bütün kitapları, defterleri ve kalemleri buradaymış. İhtiyacı olabilecek hemen her şey varmış. Hatta minik saksılarda bildiği bütün bitkilerden birer örnek varmış. Bir süre içeride dolaştıktan sonra odanın bir kapısı
olmadığını farketmiş. Bu ona çok tuhaf gelmiş. Sonra odanın tek penceresinden dışarı bakmış ve bir kezI_dodus
daha afallamış. Çünkü bu oda yüksek bir kulenin tepesindeymiş. Üstelik görünürde bir merdiven de yokmuş. Etrafına bakınmış Rapunzel ve ormanın daha önce hiç gelmediği bir köşesinde olduğunu farketmiş (...) "

(Mehmet Bal ve Balam Kenter)
24 - 27 Eylül 2009 Yalıkavak – Bodrum-Türkiye
Sempozyum sunumları, katılımcıları ve mekan bilgileri için tıklayın.


Kuklalarla Dört Mevsim Oyunu Tekrar Mohini'deydi

Haziran ayındaki gösterimizin ardından Kuklalarla Dört Mevsim adlı oyunumuzla tekrar Mohini mohiniÇocuk Alışveriş Merkezi'ndeydik. Bu defa 2 gün ve 2 oyun oynadık. Herşeyin çocuklara göre düzenlendiği bu mekanda, sadece kuklaların yaşadığı Kurmalı Salyangoz Gezegeni'nde dört mevsime tanık olduk.
Banu Taylan'ın fotoğrafları için tıklayın.

Kurmalı Salyangoz Gezici Kukla Trubu Geo Dergisi'nin Eylül '09 Sayısında.

Michel, Emma, Nina"Kukla, Türkiye'de Karagöz oyunun gölgesinde kalmış ve gelişememiş bir sanat. Gösteri dünyasının bu dalına gönül verenler el yordamıyla, boza yapa kuklalardan bir dünya yaratmak zorunda..."
"Kuklalara uzanan ipleri, elinin ve parmaklarının küçük hareketleriyle gerip serbest bırakmasını sağlıyor bu karmaşık "kumandalar"...
geo1Otomekanik ile ahşap bilgilerini birleştirip tasarladıkları ve ardından uzun denemeler, şevk kırıcı başarısızlıklar, küçük başarılar, bitmez tükenmez enerjiyle yarattıkları bu mekanizma iki yılda tamamlanmış..."
Fotoğraflar: Şeref Yılmaz
Yazı: Haluk Kalafat
(Bu yazının tamamını okumak için Geo Dergisi'nin Eylül '09 sayısını edinebilirsiniz. Web sayfasındaki haber özeti için de buraya tıklayın.)

 

Kültürel Oluşumlar - Gülsuyu-Gülensu
Mekan AçılışıDükkan'da Kukla Oyunu

“Kültürel Oluşumlar” İstanbul'daki kültürel dayanışma ve işbirliği modellerine açılımlar yapmayı hedefleyen iki senelik bir araştırma projesidir. Mahalle sakinleriyle karşılıklı güvene dayalı ilişkileri sağlamlaştıran çalışmaları destekleyen bu proje ilk adımda, Gülsuyu-Gülensu’daki mevcut kültür oluşumu türlerini araştırmayı, belgelemeyi ve arşivlemeyi amaçlıyor. Proje kent mekânını, mimar, sanatçı, küratör, aktivist ve mahalle sakinleri arasında işbirliklerinin kurulabileceği bir alan olarak görüyor. Projeye bir süreliğine ev sahipliği yapacak "dükkan"ın açılışı 24 temmuz 2009 cuma günü saat 17:00'de Kurmalı Salyangoz Gezici Kukla Trubu ile gerçekleşti. Seçil Yersel'in fotoğrafları için tıklayın.

Mohini Karne Partisimohini

21 Haziran 2009'da adını Türkiye'ye Hindistan'dan getirilen ilk filden alan Mohini Çocuk Alışveriş Merkezi'ndeydik. Bize ayrılan şirin sahnede Kuklalarla Dört Mevsim'i oynadık. "Mutlu olduğu yerde herkes güzeldir" diyen dünyanın ennnn güzel çirkin perisi Zibaru da bizimleydi! Fotoğraflar için tıklayın.

Kuklalar İstiklal'de Yürüdüunima

UNIMA (Union Internationale de la Marionnette - Uluslararası Kukla Birliği)'nın İstanbul Şubesi açıldı! 10 Haziran 2009'da bunu kutlamak için Türkiyeli kuklacılar olarak kuklalarımızı alıp Beyoğlu'nda bir araya geldik ve meydana kadar şenlikli bir yürüyüş yaptık. Bu yürüyüşten fotoğraflara ulaşmak için tıklayın.

Minifest Çocuk Şenliğiminifest

Bu yıl 5-6 Haziran günlerinde Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda yapılan Minifest Çocuk Şenliği'ne Kurmalı Salyangoz Gezici Kukla Trubu olarak katıldık. Daha önce hiç açık alanda oynamadığımız için başlangıçta biraz endişeliydik. Ama Kuklalarla Dört Mevsim yemyeşil alana çok yakıştı. Hatta oyunumuza parktaki kargaların da ilgisi büyüktü. İlk gün oyunun ortasında sahneye konan karga, biraz sonra biraz kenara çekilip sakin sakin oyunu seyretmeye başladı. Biraz da sahne arkasını izledikten sonra geldiği gibi uzaklaştı. Minifest'ten fotoğraf ve videolar için tıklayın.

12. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali

Bu yıl 12incisi düzenlenen İstanbul'un ve Türkiye'nin ilk, yakın zamana kadar da tek, kukla festivaline her zamanki gibi dünyanın dört bir yanından harika kukla tiyatroları katıldı. 12 ülkeden katılan gruplar 5-17 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'un farklı yerlerinde toplam 75 oyun oynadılar. Film gösterimleri, sempozyum, atölye çalışmaları ve sergilerle dolu dolu geçen festivalde, sopalı kuklalar, ipli kuklalar, el kuklaları, gölge kuklaları, kostüm kukla gibi birçok farklı kukla çeşidi ve tekniği gördük. Henüz tırtıl aşamasında olan Kurmalı Salyangoz Gezici Kukla Trubu, bu gruplarla aynı festivalde yer almaktan müthiş keyif aldı. Festivalden fotoğraflar için buraya, videolar için buraya tıklayın.

1. Cunda Çocuk Şenliğicunda

26 Nisan 2009'da birincisi yapılan Cunda Çocuk Şenliğinde Kurmalı Salyangoz Gezici Kukla Trubu, ada çocuklarına iki oyun oynadı. İlkbaharın en güzel günlerinde Cunda'da olmak kuklalara da bize de çok iyi geldi. Umarız bu şenlik gelenekselleşir ve biz de ada insanlarıyla yeniden buluşma fırsatı verir. Cunda Çocuk Şenliği ve Cunda fotoğrafları için buraya, videolar için buraya tıklayın.


1.Doğrusal Olmayan Düşünceler ve Uygulamaları Sempozyumukuklalar dogrusal dusunmez

İlk çalışmamız olan Kuklalar Doğrusal Düşünmez:
Bir Marionet Kukla Performansı Denemesi
'ni Türkiye Düzensiz Sistemler Çalışma Grubu'nun düzenlediği I. Doğrusal Olmayan Düşünceler ve Uygulamaları Sempozyumu'nda bir sunum olarak gerçekleştirdik. Metnin öne çıktığı bu performansta kukla-insan ilişkisini karmaşıklık üzerinden ele aldık.
20 - 27 Eylül 2008 Yalıkavak, Bodrum