Yeni Oyun Projeleri

Nina'nın Çağrısı
Zaman bugün, bu dakika, bu saniye. Nina Simone, Michel Foucault ve Emma Goldman kendilerini bir piyanonun etrafında buluyorlar. Büyükler için 45-60 dakikalık sözlü oyun.

Hayal, Rüya, Gerçek
Kuklalar rüya görür mü? Yalnız kaldıklarında ne hayali kurarlar? Bu sözsüz oyunda hayal, rüya ve gerçek kavramları kuklaların dünyasına uyarlanıyor. Hem büyüklere hem çocuklara yönelik iki ayrı versiyonu olacak.

Lilith
Onun yerlere kadar kıpkırmızı saçları var. Bedeninin yarısı ateş yarısı peri tozu. Ama bu bilge tanrıçanın hikayesi hepimizinkiyle kanat teması içinde.

Orman
Orman fikrini işleyen 30 dakikalık sözsüz çocuk oyunu.

Kukla Oyunları

One Way Street (2002)

"One Way Street" [Tek Yönlü Sokak] zaman, hafıza, kültürel tarih ve yaşamın gizemi temalarını ele alıyor. Sandglass Theater'ın Walter Benjamin'in metinlerinden esinlenerek yarattığı imgeler dünyasında "bir anahtar bir daha asla bulunmamacasına kayıptır, ama onu arama arzusu devam eder." Önemli olan aranan nesneden çok, arayışın kendisidir. Walter Benjamin'i imleyen kukla aslında herhangi bir arayıcı, herhangi bir zamansız tarihi nesneler koleksiyoncusu olabilir.

Konsept: Eric Bass
Yönetmen: Roberto Salomon
Müzik: Paul Dedell
Kukla tasarım ve inşası: Dave Regan
Oyuncular: Eric Bass, Ines Zeller Bass ve Merrill Garbus

Hazır Oyunlar

Rapunzel - kuklalı mizikal çocuk oyunu

Uzun bir aradan sonra Kenter Tiyatrosu’nda yeniden çocuk oyunları sahneleniyor!
Kent Oyuncuları Çocuk Oyunları Birimi, Yıldız Kenter, Müşfik Kenter ve Kadriye Kenter koordinatörlüğündeki yedi kişilik kadrosuyla klasik çocuk hikayelerini farklı okumalarla yeniden yorumluyor ve küçük seyircilerine kuklalı müzikaller olarak sunuyor.
Psikolog danışmanlığında yazılan metinlerde, çocukları eğlendirerek düşünmelerini sağlamak temel hedef alınıyor ve tüm oyunlar kukla performansları ile bir karnavala dönüşürken canlı müziklerle çok daha neşeli hale geliyor.
 
rapunzelRapunzel
Kent Oyuncuları Çocuk biriminin 2010-2011 sezonundaki ilk oyunu olan Rapunzel bilindik Grimm masalının ana olay örgüsünün içini farklı bir yorumla dolduruyor. Oyunda toplumun ve insanların kendinden değişik insanlara uyguladığı baskı sonucu oluşan mutsuzluklar anlatılıyor. Küçük bir hatanın ya da önemsenmeyişin bir insanın tüm hayatını değiştirebileceği konusu alt metinde anlatılmaya çalışılarak tüm bunlar eşitlik, sevgi bağlamında ve didaktik olmaktan uzakta neşeli müziklerle sahneye taşınıyor. Oyun için özel bestelenen şarkıları oyuncular çello ve gitar eşliğinde özgün koreografiyle seslendiriyor. Oyunda ayrıca farklı teknikler kullanılarak (sopalı kukla, el kuklası ve ipli kukla) tasarlanmış kuklalar kullanılıyor.
 
Oyunun Konusu
Ormanın derinliklerindeki kulübesinde insanlardan uzakta, hayvanlarla iç içe mutlu bir hayat yaşayan Desdemonilla kazanında kaynattığı bitkilerle ormandaki tüm canlılara yardım eder, güzel sesiyle şarkılar mırıldanır.
Bir gün ormana terk edilmiş bir bebek bulur ve bu küçük kızı büyütmeye karar verir. Ona bildiği her şeyi öğretecektir ama kötü insanlardan kızını korumak ister. Rapunzel on iki yaşına geldiğinde onu kimsenin giremeyeceği bir kuleye götürür ve orada yaşamasını ister.
 
Künye
Oyunun Türü: Kuklalı Müzikal Çocuk Oyunu / Tek Perde / 60 dk.
Yazan: Hayati Çitaklar
Yöneten: Kadriye Kenter
Proje Ekibi: Yıldız Kenter, Müşfik Kenter, Kadriye Kenter, Ebru Soyuerden, Mehmet Bal, Balam Kenter, Hayati Çitaklar
Müzik Koordinatörü: Emre Perihan
Koreografi: Esra Yurttut
Kukla Tasarımları-Dekor-Kostüm: Proje Ekibi
Işık Tasarımı: Alev Topal
Oyuncular: Nadide Ece Somer/Tuğçe Tanıl, Esra Ertör/Melek Ceylan, Melisa Milanlıoğlu/Zeliha Gürsoy, Özgür Yetkinoğlu/Görkem Doğan
Müzisyenler: Emre Perihan (Gitar), Feride Berin Öget (Çello)

Kuklalarla Dört Mevsim

kdm

3-6 yaş grubu çocuklara yönelik hazırlanan bu oyunda müzik, hareket ve sahne değişimleriyle dört mevsimin geçişleri tasvir ediliyor. Sürekli değişen, kah bahar çiçekleri açan, kah meyve veren, kah yaprak döken dört mevsim dekorumuz bu oyundaki en önemli karakter.

"Bir varmış bir yokmuş. Kurmalı Salyangoz adında bir gezegen varmış. Bu gezegen dünyadan görülemeyecek kadar küçükmüş. Kurmalı salyangoz gezegeninde kuklalar yaşarmış. Kuklalar kocaman ağaç evlerde yaşar ve sadece kendi yetiştirdikleri sebze ve meyvelerle beslenirlermiş. Her mevsim kuklaların gezegeninde birçok güzel değişiklik olurmuş. Kışın pamuk gibi karlar yağar, her yer bembeyaz olurmuş. Kurmalı salyangoz gezegeninde baharı göçmen kuşlar getirirmiş. Sonra da kış uykusundaki canlıları uyandırırlarmış. İlkbaharda pembe çiçekler açar, toprağın altındaki tohumlar yağmurlarla yavaş yavaş büyümeye başlarmış. Baharda açan çiçekler, yazın sebze ve meyvelere dönüşürmüş. Her ağaç başka meyve verirmiş ve günebakanlar açarmış. Sonbahardaysa bütün yapraklar kırmızı, sarı ve turuncuya döner, dansederek yere düşerlermiş. Sonra yine kış gelirmiş ve her şey yeniden başlarmış..."

Kuklalar: Emma, Nina, Michel, Ken, Tosbiş, Leylek, Kırlangıç, Sincap
Oynatıcılar: Balam ve Mehmet

Kuklalarla Dört Mevsim oyun fotoğrafları için buraya, tanıtım klibini seyretmek için buraya ve Kuklalarla Dört Mevsim blogu için de buraya tıklayın.

--------------------------------------------------------------------------

Kuklalar Doğrusal Düşünmez
Bir Marionet Kukla Performansı Denemesikdd

I. Doğrusal Olmayan Düşünceler ve Uygulamaları Sempozyumu
Yalıkavak, Bodrum, 22 Eylül 2008

Sunum Özeti
Oynatıcı ve marionet kukla ipler üzerinden birbirleriyle politik-organik bir bağ kurduğunda oynatıcı ve kukla geçici bir siborgsal hal yaşarlar. Marionet ve oynatıcı arasında doğrusal düşüncenin dayattığı araçsal, sabit, tamamlayıcı ve kapalı bir ilişkilenme yoktur. Aksine, bu geçici, geçişken, dinamik, nasıl gelişeceği baştan belirlenmemiş açık bir ilişkidir.

Emma Goldman ve Michel Foucault'ya gönderme yapan marionet kuklalar kukla, ip ve oynatıcı üçgeninde iktidar ilişkisi ve siborg teorisi tartışacaklar. Bu sırada oluşan geçici marionet-oynatıcı siborgları hem organik, hem mekanik, hem doğal hem suni olan bedenleriyle bu tartışmayı performansa dönüştürmeye çalışacaklar.

(Sempozyum metninin tamamı için tıklayın.)

Kuklalar: Emma, Michel
Oynatıcılar: Mehmet (Emma), Balam (Michel)

Kuklalar Doğrusal Düşünmez sempozyum sunumu fotoğrafları için buraya, video için buraya tıklayın.